Elementem historii Podgórza są niewątpliwie jego zabytki. W ogóle w Krakowie nie brakuje zabytkowych obiektów, ale z pewnością kościoły św. Józefa oraz św. Benedykta są warte odwiedzenia. Pierwszy z nich jest duży i wspaniały, drugi niewielki.
Kościół św. Józefa stoi na Rynku Podgórskim. Powstał on na miejscu wcześniejszego obiektu sakralnego z 1832 roku. Rozbiórka pierwszego kościoła nastąpiła w 1905 roku i wtedy też rozpoczęto trwającą 4 lata budowę obecnego. Zaprojektował go Jan Sas-Zubrzycki, profesor Politechniki Lwowskiej. Budowla reprezentuje styl neogotycki i jest uznawana za jeden z najpiękniejszych polskich kościołów. Prezentuje się on imponująco nie tylko na zewnątrz, ale również w środku. Znajduje się tutaj siedem neogotyckich ołtarzy oraz ambona, tabernakulum i cztery konfesjonały również w tym stylu. Na uwagę zasługuje płaskorzeźba „Zaślubiny św. Józefa z Matką Bożą” oraz płaskorzeźba która przedstawia Wniebowzięcie Matki Bożej. W kaplicy za głównym ołtarzem (przedstawiającym zwiastowanie) można oglądać wizerunek Jezusa Chrystusa na krzyżu autorstwa Zygmunta Langmana. Kościół oświetlają, a zarazem ozdabiają wspaniałe żyrandole. Warto też zwrócić uwagę na liczne rzeźby, płaskorzeźby oraz obrazy świętych, a także na 24-głosowe organy.
Natomiast kościół św. Benedykta, od którego zresztą swą nazwę wziął fort św. Benedykta, powstał naprawdę dawno, bo pomiędzy XI a XII wiekiem. Wcześniej znajdowała się tam rotunda. Najprawdopodobniej postawili go Benedyktyni, gdyż wówczas stali się właścicielami między innymi ziemi, na której stoi kościółek. Poza tym jego patron to święty Benedykt. O kościółku pisał nawet sam Jan Długosz. Natomiast obecny jego wygląd jest wynikiem renowacji w 1598 roku, a następnie w latach 60-tych XIX wieku. Pierwotnie był on zbudowany z kamienia, w stylu romańskim. Z czasem zyskał barokową wieżyczkę. Również wewnątrz kościółka można podziwiać zarówno gotyckie, jak i barokowe wpływy. Krzyżowe sklepienie reprezentuje styl gotycki. Ołtarz św. Benedykta, ambona i posadzka barokowy. Można zobaczyć tutaj również malowidła sakralne i epitafijne tablice. Być może kościółek ten nie jest obecnie tak licznie odwiedzany jak chociażby Sanktuarium w Łagiewnikach, ale warto o nim pamiętać podczas spaceru po Podgórzu.