Turyści przyjeżdżający do Krakowa nastawiają się głównie na zwiedzanie okolic Rynku Głównego i Kazimierza. Jednak jeśli ktoś na przykład znajdzie stosunkowo tani hotel w Podgórzu często zaczyna też interesować się tą dzielnicą i szybko przekonuje się, że jest tu co oglądać oraz podziwiać.
Na pewno warto zaplanować spacer po rezerwacie Bonarka, po parku Bednarskiego i na kopiec Krakusa. Poza tym koniecznie trzeba zobaczyć kościoły św. Józefa i św. Benedykta. Nie można też pominąć fortu św. Benedykta, który jest uznawany za unikatowy pod względem architektonicznym obiekt forteczny i to nie tylko na skalę krajową, ale nawet europejską. Fort św. Benedykta powstał w latach 1853-1856 jako element Twierdzy Kraków, czyli fortyfikacji wzniesionej przez Austriaków wokół Krakowa. W wyniku zaborów, kongresu wiedeńskiego, powstania krakowskiego oraz kilku jeszcze innych wydarzeń dziejowych terytorium Krakowa przypadło w 1848 roku właśnie Austrii. Natomiast fortyfikacje miały pozwolić na skuteczną obronę miasta przed wojskami pruskimi i rosyjskimi.
Fortyfikacje samego Podgórza powstawały w latach 1850-1860. Wybudowano tam wówczas dwa forty reditowe: 12 „Luneta Warszawska” i 17 „Luneta Grzegórzecka”, dwa cytadelowe: 2 „Kościuszko” i 33 „Krakus” oraz dwa forty wieżowe: 31 „Benedykt” i 32 „Krzemionki”. Wawel był cytadelą. Po czterech latach od rozpoczęcia budowy zaczęto usypywać szańce oraz organizować koszary. Forty odegrały ważną rolę między innymi podczas I i II wojny światowej, ale uległy też częściowo zniszczeniu. Sam fort św. Benedykta był kilka razy odnawiany i przebudowywany. W latach 1918-1984 został nawet dostosowany do celów mieszkalnych. Natomiast od początku jego główną funkcją była obrona wzgórza Lasoty oraz Traktu Lwowskiego. Architekt fortu 31 Feliks Księżąrski zaprojektował także fort 2 „Kościuszko”. Obecnie fort „św. Benedykt” jest obiektem zabytkowym, który znajduje się pod opieką Gminy Kraków. Przez pewien czas zajmowało się nim Stowarzyszenie Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”, jednak obie strony zawarły porozumienie zgodnie z który obiekt wrócił pod opiekę miasta. Warto wspomnieć jeszcze o tym, że fort wziął swoją nazwę od położonego niedaleko kościółka św. Benedykta, który stał tu już znacznie wcześniej.