Jedna z ciekawszych tras spacerowych po krakowskiej dzielnicy Podgórze dotyczy Parku Bednarskiego. Wycieczkę można zakończyć natomiast na kopcu Krakusa. To bardzo dobry pomysł ze względów rekreacyjnych, natomiast nikt nie będzie też na pewno zawiedziony aspektem krajobrazowym.
Park Bednarskiego to jeden z najładniejszych parków w całym Krakowie. Kiedyś w tym miejscu istniał kamieniołom. Park jest więc ciekawie usytuowany – w zagłębieniu skał wapiennych, a jednocześnie jest to wzniesienie Krzemionek Podgórskich. Jego powierzchnia wynosi 9,2 ha. Założycielem Parku był Wojciech Bednarski, który był pedagogiem i działaczem społecznym. Jego otwarcie nastąpiło w lipcu 1896 roku. Od początku były tam organizowane zajęcia klubu sportowego „Sokół” oraz gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży. Cały czas Park zmieniał się coraz bardziej za sprawą sadzenia kolejnych roślin, budowie schodów czy postawieniu popiersia Wojciecha Bednarskiego. W pewnym momencie włączono też do niego sąsiedni teren, tak zwane Zalesienie. Obecnie zarówno turyści, jak i mieszkańcy Podgórza chętnie przychodzą tu na spacery. Mogą w końcu odpocząć od zgiełku miasta pośród blisko 100 gatunków drzew i krzewów.
Na najwyższym wzniesieniu Krzemionek, czyli na wzgórzu Lasoty został usypany kopiec Krakusa, czy też kopiec Kraka. Właściwie nie wiadomo kto i po co to zrobił, ale obecnie jest on idealnym zwieńczeniem spacery po Parku Bednarskiego, chociażby ze względu na możliwość oglądania z góry panoramy Krakowa. Według Jana Długosza kopiec powstał z inicjatywy legendarnego założyciela miasta – Kraka. Natomiast niektórzy uczeni łączą jego istnienie z obecnością Celtów na tych ziemiach. Po licznych badaniach ustalono, że został on usypany w przybliżeniu 500 lat p.n.e. Jednak najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że był to grób władcy. Znaleziono również dowody na to, że dookoła niego znajdowały się mniejsze kopce-groby. Kopiec Krakusa odegrał ważną rolę podczas budowy fortyfikacji austriackich. Postawiono tutaj fort 33 „Krakus”, który podobnie jak fort 31 „Benedykt” był istotnym elementem Twierdzy Kraków na terenie Podgórza. Natomiast warto tutaj wspomnieć, że również niedaleko kopca Krakusa znajduje się wspaniałe miejsce na kolejny spacer, czyli rezerwat przyrody nieożywionej Bonarka.